Kalite Politikamız

Dışa kalite kontrol programları bağımsız kuruluşlar tarafından yürütülen, laboratuvarların analitik performansların karşıtlaştırmalı olarak değerlendirdiği programlardır.

Dış kalite kontrolde amaç test sonuçlardaki hata riskini azaltmaktır. Kalite kontrol ile analitik yeni analiz sürecinde hatalar üzerinde durulmaktadır. Analitik hatalar cihaz, reaktif veya insan kaynaklı olabilir.

Dış kalite kontrol programı ile laboratuvarların test sonuçları uluslararası ölçekte diğer laboratuvarların performansı ile karşılaştırılarak değerlendirilir. Üye olduğunuz laboratuvara değeri bilinmeyen numuneler gönderilir. Bu numuneler rutin hasta serumları ile birlikte çalışılır. Sonuçlar diğer laboratuvarlardan gelen sonuçlar ile değerlendirilerek istatiksel olarak hesaplanır ve değerlendirme raporları laboratuvarlara gönderilir. Böylece laboratuvar performansı diğer katılımcılar ile karşılaştırılarak rapor edebilir.

Netice olarak, dış kalite kontrol programları laboratuvarların analitik yöntemlerinin, performanslarının objektif olarak değerlendirildiği bir sistemdir.

TECHNOHEALTH, BIORAD EQAS, UK-NEQAS ve BIO-DEV firmalarının dış kalite kontrol üyeliğine sahiptir.

ISO/IEC 17043 belgesine sahip BIORAD EQAS ile çalışan TECHNOHEALTH, küresel bazda en son teknoloji ile sistemlerini denetlemektedir.